Quantcast
Channel: New Pathway Ukrainian News | Новий Шлях Українські Вісті
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3484

Прем’єра документального фільму Пам’ять Нації на Палітрі Мистця

$
0
0

Катерина Озерянська, LJI Reporter для НШ-УВ.

У неділю, 9 лютого 2025 року, в галереї КУМФ в Торонто відбулася прем’єра документального фільму «Пам’ять нації на палітрі мистця» режисерки Анастасії Матешко. Захід зібрав широке коло гостей, зокрема митців, культурних діячів, представників української громади та шанувальників мистецтва.

Фільм, створений за підтримки Ethnic Channel Group, висвітлює історію та діяльність Української Спілки Образотворчих Мистців Канади (УСОМ) під керівництвом відомого скульптора Олега Лесюка. Спочатку стрічка замислювалася як біографічний нарис творчого шляху Лесюка, проте в процесі роботи автори усвідомили, що його діяльність виходить далеко за межі особистої творчості. Як керівник УСОМ, він об’єднує митців і створює середовище, у якому українська культура живе та розвивається в діаспорі.

Олег Лесюк

У фільмі взяли участь художники та скульптори Христина Кудрик, Іван Лазірко, Олег Лесюк і Наталія Валенюк. Стрічка акцентує увагу на ролі українських митців у збереженні національної ідентичності та їхньому впливі на світове мистецтво. Крім того, глядачі отримали можливість зануритися в історію формування української мистецької еліти за межами Батьківщини.

Прем’єрний показ розпочався з вітального слова режисерки Анастасії Матешко, яка розповіла про ідею та процес створення фільму. «Ми спершу планували зробити портрет одного митця, але врешті отримали масштабну історію про цілу мистецьку спільноту. Це історія про людей, які своїм мистецтвом не тільки зберігають, а й поширюють українську культуру у світі», – зазначила вона у своїй промові.

Анастасія з сином Андрієм та чоловіком Анатолієм

Оператором-постановником фільму виступив Іван Киба, звукорежисером – Мирослав Делев, а режисером монтажу – Ізмаїл Атієв. Автором сценарію та режисером-постановником стала Анастасія Матешко. Фільм отримав схвальні відгуки глядачів, які відзначили його глибину, емоційну наповненість і майстерну операторську роботу.

Захід у галереї КУМФ став не лише кінопоказом, а й майданчиком для обговорення ролі мистецтва у збереженні національної пам’яті. Гості ділилися враженнями, наголошували на важливості підтримки українських митців у діаспорі та обговорювали можливості подальших ідей.

Творці мають плани показати фільм українському глядачеві в Україні на телеканалі «Суспільне». Це важливий крок у зміцненні зв’язку між українцями в діаспорі та на Батьківщині, особливо в умовах війни з Росією, однією з агресивних цілей якої є намагання роз’єднати націю. Ознайомлення українців в Україні з діяльністю митців за кордоном демонструє, що українська культура живе і розвивається навіть далеко від рідної землі, а діаспора відіграє ключову роль у її збереженні та популяризації. Це сприяє єдності народу, адже показує, що боротьба за ідентичність та самобутність ведеться не лише на фронті, а й у сфері культури та мистецтва.

Серед мистців, які долучилися до фільму, – Христина Кудрик, Іван Лазірко, Олег Лесюк і Наталія Валенюк. Вони не лише представники українського мистецтва в Канаді, а й активні учасники мистецької спільноти, які зберігають і розвивають українські традиції за кордоном.

Христина Кудрик народилася в Перемишлі (Польща) й отримала мистецьку освіту в Канаді. Вона працювала викладачкою історії мистецтва та живопису, а також була заступницею директора Центрального технічного інституту в Торонто. З 1960-х років бере активну участь у виставках і є членом Української спілки образотворчих мистців Канади. Її роботи вирізняються поєднанням традиційних українських мотивів із сучасним підходом.

Іван Лазірко родом із Тернопільщини. Він навчався в Бучацькій художній школі, а пізніше – у Львівській національній академії мистецтв. Після переїзду до Канади понад 20 років працює як художник і є членом УСОМ. Його творчість тісно пов’язана з українськими історичними темами, а техніка живопису відзначається тонкою деталізацією та символізмом.

Олег Лесюк – скульптор, випускник Львівського інституту декоративного та прикладного мистецтва. Він викладав у Львові, а після еміграції до Канади продовжив педагогічну діяльність у Торонто. Як голова Української спілки образотворчих мистців Канади, Лесюк працює не лише над власними творами, а й над розвитком мистецької спільноти діаспори. Його роботи поєднують класичну скульптурну традицію з сучасним баченням національної ідентичності.

Наталія Валенюк відома своєю роботою із збереження та популяризації українського декоративного мистецтва. Вона зокрема проводить майстер-класи, навчаючи молодь техніці створення різдвяних павуків – одного з давніх українських ремесел. Її діяльність спрямована не лише на збереження традицій, а й на їхнє пристосування до сучасного мистецького середовища.

Ці митці не просто продовжують українські культурні традиції – вони інтегрують їх у сучасний контекст, представляючи українське мистецтво на міжнародній арені. Їхня діяльність є свідченням того, що культура не має кордонів, а мистецтво залишається важливим засобом збереження національної ідентичності.

Фільм «Пам’ять нації на палітрі мистця» безумовно є важливою кінематографічною подією, що сприяє популяризації українського мистецтва та культури далеко за межами України. Його перегляд стане цікавим та пізнавальним для всіх, хто цінує культурну спадщину та мистецький внесок українців у світове культурне середовище.

The post Прем’єра документального фільму Пам’ять Нації на Палітрі Мистця appeared first on New Pathway Ukrainian News | Новий Шлях Українські Вісті.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3484

Trending Articles